Jak vybrat tepelné čerpadlo

S vhodným tepelným čerpadlem nešlápnete vedle. Můžete tak ušetřit až 70 % ročních nákladů na vytápění.

  • Jak to funguje
  • Typy čerpadel
  • Možnosti financování
  • Průvodce úspornou rekonstrukcí

Tepelné čerpadlo se stejně jako fotovoltaická elektrárna stalo mezi českými domácnostmi hitem. Plánujete se k nim přidat? Nejprve společně načerpáme dostatek informací, abyste pak dobře vybrali. Zdánlivě nevýznamná chyba se vám totiž může rychle (a draze) vymstít. S vhodným tepelným čerpadlem ale nešlápnete vedle – můžete tak ušetřit až 70 % ročních nákladů na vytápění. 

Co vůbec tepelné čerpadlo je? Jedná se o zařízení, které odebírá teplo z vnějšího vzduchu, země nebo vody, ohřívá ho a převádí ho dovnitř domu. Právě proto má také venkovní a vnitřní část. A proč je tak populární? Protože dokáže poskytnout dostatek tepla pro vytápění a ohřev vody, i když je venku -20 °C, a to za minimální spotřeby energie.

Tepelné čerpadlo a jeho výběr: co musíte vědět

Razantní změna zdroje vytápění vyžaduje více než jen samostudium na webových stránkách instalačních firem. Vždy totiž postup a výběr vhodného tepelného čerpadla závisí na individuálních faktorech, navíc jde o nezanedbatelnou investici. Jedinou rozumnou volbou je proto v této situaci kontaktování specialisty a osobní konzultace spojená s prohlídkou domu. Výběr správného čerpadla je ovlivněn mimo jiné požadovanou teplotou ohřevu vody, typem používaného chladiva a tepelnými ztrátami domu. To jsou vlastnosti, které si laik těžko správně spočítá z hlavy.

Odborník po vyčíslení nároků na vytápění a ohřev vody dokáže také poradit s výběrem druhu čerpadla. Typy čerpadel se liší nejen cenou, ale také předpoklady pro jejich účinnost a provozuschopnost v místě vašeho domova.

Typy čerpadel Vzduch/Voda Voda/Voda Země/Voda Vzduch/Vzduch
Zdroj tepla Volně proudící vzduch z vnějšího prostředí Teplo z podzemní vody získávané pomocí vrtu nebo studny Teplo pod povrchem země získávané pomocí hlubinného vrtu nebo zemního kolektoru Volně proudící vzduch z vnějšího prostředí
Výhody Výborný poměr cena/výkon, snadná instalace, vhodnost v jakékoliv lokalitě Vyšší účinnost než u tepelného čerpadla vzduch/voda, vysoký topný faktor Dlouhá životnost, stabilní provoz v celém topném období, nejnižší hlučnost Nízká pořizovací cena a snadná instalace, může sloužit pro vytápění i jako klimatizace
Nevýhody Někdy vyšší hlučnost, nižší účinnost než čerpadlo země/voda, vyšší spotřeba energie Finančně nákladná a náročná instalace a údržba, pouze pro pozemky s přístupem ke spodní vodě Finančně nákladná instalace s nutností zemních prací, vyžaduje velký pozemek Nižší výkon, vyšší hlučnost, splňuje potřeby jen menších staveb, chat a chalup

Drtivá většina českých domácností využívá tepelná čerpadla typu vzduch/voda. Proč jsou tak oblíbená? „Většinou jde o nejschůdnější řešení. Instalace a provoz tepelného čerpadla vzduch/voda má totiž nižší nároky na velikost pozemku než čerpadlo země/voda. Výjimečně se objevuje také čerpadlo typu voda/voda, především proto, že jen málo domácností má dobrý přístup ke zdroji spodní vody,“ říká Karel Náprstek, vedoucí vývoje tepelných čerpadel ze společnosti Woltair.

Porada s odborníkem však neznamená, že máte projekt úplně ztratit z dohledu. Pohlídat byste si měli výběr dodavatele a kvalitu konkrétního tepelného čerpadla. Důležité je myslet především na záruční podmínky, dostupnost servisu a také možnost využití finanční podpory. Ne všechna tepelná čerpadla totiž splňují podmínky dotačních programů.

Na co se připravit aneb jak probíhá realizace

Co máte očekávat, když už jste poptali realizaci?  Před prvním zapnutím tepelného čerpadla vás čeká ještě několik měsíců příprav. Nejprve si realizační firma osobně prohlédne možnosti vašeho domu a pozemku, vše si zaměří, navrhne vhodný model tepelného čerpadla a dá vám cenový odhad prací.

„Teprve až po obdržení rozpočtu s realizační firmou podepisujete závaznou smlouvu. Pokud tedy nejste s prvotním kontaktem s firmou spokojení nebo se vám zdá, že nabízí dražší služby než konkurence, nic vám nebrání se ještě poohlédnout jinde. Po podpisu smlouvy může začít příprava realizace zakázky a vy už si můžete začít připravovat žádost o dotaci a připojení u dodavatele energií. I s tím vám ale realizátor rád pomůže,“ říká Karel Náprstek, vedoucí vývoje tepelných čerpadel ze společnosti Woltair.

Co teď? Stavební práce mohou začít! Dodavatel vám připraví základ pro venkovní a vyřeší také související elektroinstalaci. Následně demontuje váš starý zdroj tepla a nové tepelné čerpadlo nainstaluje. Zároveň ho připojí do otopné soustavy, případně instaluje novou. Dobrou zprávou pro vás může být, že ve většině případů je možné využít pro napojení tepelného čerpadla stávající rozvody a není potřeba zasahovat do zdiva v celém domě.

Mohlo by se zdát, že po instalaci už může tepelné čerpadlo běžet. Ještě ale vydržte. Po instalaci je nutné výkon čerpadla správně naddimenzovat, aby pokrylo tepelné ztráty domu, ale zároveň nevyrábělo zbytečné množství tepla, které nevyužijete. To by znamenalo i vyšší spotřebu energie. Před uvedením do provozu je vždy nutné provést ještě revizi.

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Jaké jsou ceny tepelných čerpadel a jak investici financovat?

Ať už se rozhodnete pro pořízení a instalaci tepelného čerpadla jakéhokoliv druhu, počítejte s investicí po odečtení dotace v řádu statisíců. Nejvyužívanější a zároveň nejlevnější typ tepelného čerpadla vzduch/voda vás přijde na 120-300 000 korun. Čerpadlo země/voda pořídíte za 200-400 000 korun.

Náklady na provoz se pak liší v závislosti na výkonu samotného čerpadla a dalších faktorech, mezi nimiž jsou významné především tepelné ztráty domu. Návratnost investice se ovšem (především v období drahých energií) počítá v jednotkách let. Zpravidla se vám v zatepleném domě peníze vrátí díky úspoře energií za 6-8 let.

Pokud se investice do pořízení tepelného čerpadla zdráháte kvůli strachu o své úspory, nemusíte. S náklady na tepelného čerpadlo jakékoliv typu vám pomůže dotace z programu Nová zelená úsporám. Podpora dosahuje 45-140 000 korun v závislosti na zdroji a využití tepla v domácnosti. Vždy je výhodnější využít tepelné čerpadlo jak pro vytápění, tak i ohřev vody. V takovém případě u nejčastěji využívaného typu vzduch/voda může dotace činit až 100 000 korun, což je vzhledem k pořizovací ceně tepelných čerpadel nezanedbatelná pomoc.

Vzhledem k tomu, že dotace se vyplácí až po předání díla, se mnohé domácnosti poohlíží po úvěru, z něhož mohou čerpat prostředky dříve, aby mohli uhradit zálohu a konečnou fakturu. Nabízí se zde například využití úvěru od stavební spořitelny. „Úvěr od Buřinky pro budoucnost je přímo zaměřený na udržitelné rekonstrukce. Ty se snažíme podporovat a nabízíme u něj proto o 0,5 % nižší úrokovou sazbu oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ dodává Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.