Rekuperace: čistý vzduch bez ztráty tepla

K čemu vlastně rekuperace slouží?

„To bych nechtěl, nedokážu si představit, že bych si nemohl otevřít okno.“ – nejčastější argument nezasvěcených proti rekuperaci. Okno si samozřejmě otevřít můžete, i když máte dům vybaven systémem nuceného větrání. Jen už to prostě nepotřebujete. K čemu tedy vlastně rekuperace slouží? Zajistí zdravé prostředí uvnitř vašeho domu. Získáte totiž čerstvý vzduch a snížíte vlhkost bez toho, aniž byste větráním otevřenými okny přišli o cenné teplo.

Jak to funguje?

Systém nuceného větrání se skládá z potrubí a rekuperační jednotky:  

  • Potrubím se z místností s vyšší vlhkostí a/nebo s vyšší koncentrací CO2 či jiných škodlivin (kuchyně, koupelna, WC) řízeně odvádí vzduch.  
  • Ten ve výměníku rekuperační jednotky předá teplo čerstvému vzduchu zvenčí, který je pak jiným potrubím rozváděn do dalších místností (ložnice, pokojíčky, pracovna či obývací pokoj).  

Proč je to dobré?

Rekuperační systém není závislý tom, že si zrovna vzpomenete, že byste si měli vyvětrat. Máte tedy přísun čistého vzduchu i po celou noc bez nutnosti aktivně větrat okny a přicházet tak o drahocenné teplo. To pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Přívodní potrubí vzduchu zvenčí lze osadit prachovými a pylovými filtry. Je tím zajištěn přívod čistého vzduchu bez alergenů.

Hodí se do starších domů?

Rekuperace by měla být součástí každé rekonstrukce, při níž se utěsňuje obálka budovy (rozuměj: zatepluje). Pomáhá totiž udržovat optimální vlhkost v domě a tím předchází růstu plísní a hub.

Při instalaci rekuperace do staršího domu je třeba vzít v úvahu:

  • Prostor: Starší domy mohou mít omezený prostor pro instalaci rekuperačního systému a potřebují případné úpravy. Systém nuceného větrání je naštěstí možné instalovat téměř do jakéhokoliv domu. Potrubí se vede u stropu, a je tedy potřeba počítat s jeho snížením o cca 15 cm. Zakrýt pak jde pomocí sádrokartonových podhledů.
  • Izolace: Je třeba zkontrolovat, zda je starší dům dostatečně izolovaný. Pokud není, mohou být potřeba izolační opatření. Dobrá tepelná izolace je klíčová pro efektivní fungování rekuperace.
  • Větrací otvory: Rekuperační systém vyžaduje větrací otvory pro přívod a odvod vzduchu. V některých starších domech může být nutné tyto otvory dodatečně instalovat.
  • Odborná montáž: Důležité je mít systém nainstalovaný odborníkem se zkušenostmi v oblasti rekuperace. Profesionální instalace je klíčová pro optimální fungování systému.
uspora-energie-transparen-24-v4.png

Kolik to stojí?

  • Rekuperační jednotka se pohybuje zhruba kolem 100 000 Kč a podobnou částku je třeba připravit si také na potrubí, filtry a klapky
  • Je možné žádat o dotaci (Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce):

    - V programu Oprav dům po babičce lze čerpat dotaci na systémy řízeného větrání pouze v kombinaci se zateplením, a to až do výše 105 000 Kč.
    - V programu Nová zelená úsporám lze čerpat dotaci až do výše 105 000 Kč.

Zbytek můžete financovat např. Úvěrem od Buřinky pro budoucnost

„Rekonstrukce s ekologickým záměrem vítáme a podporujeme. Úvěr od Buřinky pro budoucnost nabízí úrokovou sazbu 5,79 % s pevným úrokem na tři roky. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o polovinu nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.