Stejně jako tepelná čerpadla, i domácí fotovoltaické elektrárny v posledních letech zažily skutečný boom. Přemýšlíte, že se do vlastní výroby elektřiny ze slunce pustíte také? Nejprve věnujte chvilku svého času zjišťování informací, abyste měli jasno v tom, co pořízení a provoz fotovoltaické elektrárny obnáší.
Prvotním impulsem bývá vidina úspory za energie. Elektrárna vám totiž nejen zajistí vlastní levnou výrobu elektřiny, poskytuje ale navíc určitou míru nezávislosti na výkyvech trhů s energiemi. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost využití dotační podpory a u srdce vás může hřát i fakt, že fotovoltaické elektrárny jsou šetrným způsobem výroby elektřiny nejen pro vaši peněženku, ale i pro životní prostředí.
Jak to celé vlastně funguje?
Fotovoltaická elektrárna je zařízení, které funguje na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Vysvětlení této přeměny nalezneme v tzv. fotovoltaickém a fotoelektrickém jevu. Solární panely obsahují fotovoltaické články s obsahem polovodičů – tím je nejčastěji krystalický křemík. Když pak sluneční světlo na tyto články dopadá, energie částic světla je absorbována elektrony v polovodičích. Absorbovaná energie způsobí uvolnění elektronů, čímž získáváme stejnosměrný elektrický proud.
Další kus práce odvede střídač, který je nedílnou součástí každého solárního systému. Ten převádí stejnosměrný proud na střídavý, který je rozváděn do elektrické sítě vašeho domu (tedy do vašich zásuvek). Ne vždy ale veškerou elektřinu spotřebujete. Právě proto se domácí elektrárny připojují i do distribuční sítě, kam můžete posílat tzv. přetoky. „Zajištění výkupu přebytků energie, neboli přetoků, z fotovoltaické elektrárny může do rodinného rozpočtu přinést navíc i několik stovek korun měsíčně,“ říká Radim Juřica ze SolidSun.
Co s vyrobenou elektřinou, kterou zrovna nespotřebujete, ale zároveň ji nechcete nebo nemůžete prodávat do sítě? Přesně pro tento případ jsou tu akumulátory. Nejčastěji se pro tento účel používají lithium-iontové baterie, které fungují podobně jako klasické tužkové baterky ve vašem televizním ovladači. Vyrobenou elektřinou je nabijete, využíváním ji zase vybíjíte. Moderní akumulátory vydrží až 6 000 cyklů, což průměrné domácnosti stačí i více než na 20 let provozu.
Solární systémy mohou ohřát vodu i obývák
Ze slunce nemusíte vyrábět jen elektřinu, ale i teplo, které můžete využít pro vytápění domu nebo ohřev vody. A tím nemyslíme, že byste měli kbelík s vodou v pravé poledne postavit před dveře. Spíš vás budou zajímat technologie, jako jsou solární tepelné systémy nebo solární fotovoltaické systémy s tepelným článkem.
Pokud vás zajímá jen zajištění tepla pro ohřev vody a vytápění interiéru bez výroby elektřiny, nabízí se vám možnost pořídit si solární tepelný systém. Solární panely (kolektory) vypadají podobně jako ty klasické pro výrobu elektřiny, zachycené sluneční záření ale přeměňují na tepelnou energii. Ta je pak využitá k ohřevu vody v solárním zásobníku, ze kterého už můžete rozvádět teplou vodu, kam potřebujete. Třeba i do systému podlahového vytápění.
A co když chcete elektřinu i teplou vodu a úplně všechno vyřešit najednou? Poohlédněte se po fotovoltaických panelech s tepelnými články. Tato technologie kombinuje výrobu elektřiny a ohřev vody ve stejném solárním systému. Fotovoltaické panely generují elektrickou energii ze slunečního záření, zatímco tepelné články zachycují tepelnou energii. Ta pak stejně jako u solárního tepelného systému může být využita pro ohřev vody nebo vytápění.
Možná teď přemýšlíte, co je lepší – ohřev vody solárními systémy nebo téměř stejně populárním tepelným čerpadlem? „Solární elektrárna je v tomto ohledu z hlediska provozu výhodnější volbou, záleží ale na tom, jaký je váš záměr pro využití energie. Pokud vás více zajímá vytápění, raději zvolte tepelné čerpadlo, které je oproti solárním technologiím výkonnější,“ říká Adam Navrátil ze skupiny SolidSun.
Bude vůbec svítit?
Možná pochybujete, jestli je vůbec vhodné solární panely na střechu instalovat, když je u vás zataženo vždy, kdykoliv se podíváte z okna. Česká republika sice nenabízí takový sluneční svit jako na tichomořských plážích, ale úplný propadák to také není. Vzhledem k tomu, že slunce v naší kotlině ročně svítí zhruba 1 400 až 1 700 hodin, je možné významnou část spotřeby energie pokrýt elektřinou z vlastní solární elektrárny.
Všechna místa v Česku si ale nejsou rovna. „Nejvíce sluneční energie pochytají majitelé elektráren na jihu Moravy, nejméně zase na severozápadě Čech. Velmi dobře je na tom také Vysočina i Praha. Každý, kdo uvažuje o pořízení solárních systémů, se může podívat na mapy slunečního svitu, které publikuje ČHMÚ. Je tak možné získat alespoň přibližnou představu o tom, s jakou účinností solární elektrárny můžete počítat,“ připomíná Adam Navrátil.
Co ovlivňuje výkon panelů?
Má elektrárna vašeho souseda menší výkon, než jaký slibuje realizační firma vám? Na tom není nic zvláštního. Faktorů, které výkon elektrárny ovlivňují, je totiž celá řada. Kromě samotné intenzity slunečního svitu je to také sklon střechy, na níž jsou solární panely instalovány, jejich orientace na určitou světovou stranu, případné stínění a samozřejmě také samotné technické parametry zvolené elektrárny. Faktorem, s nímž si naopak nemusíte dělat hlavu, je průměrná teplota vzduchu.
Důvod, proč nesledovat teplotu vzduchu, ale spíše množství slunečního svitu, je prostý. Teplota totiž není rozhodující faktor, ze kterého byste odvodili, kolik energie vyrobíte. Může ale výkon elektrárny ovlivnit. Nesvědčí jí příliš nízké, ani příliš vysoké teploty.
Možná vás zajímá, jak se o elektrárnu starat v případě sněhové nadílky. Většinou se ale tento problém vyřeší sám – z hladkých fotovoltaických panelů totiž sklouzne sám a případný poprašek sněhu na panelech nedělá velké rozdíly ani ve výkonu elektrárny. V oblastech, kde hrozí vytrvalé sněžení, se navíc běžně instalují tzv. protisněhové zábrany.
Při výběru konkrétní technologie se zaměřte nejen na technické parametry, ale také na její životnost, nároky na instalaci, záruku a dostupnost servisu. Abyste měli přehled o tom, jakou efektivitu a výkon můžete od solárních systémů očekávat, nechte si poradit od odborníků z firem, které se projektováním a instalací těchto systémů zabývají. Navrhnou nejlepší řešení pro váš dům a pomohou i s administrativou, které se při žádosti o dotaci a připojení do sítě nevyhnete. Komunikaci s distributorem elektřiny standardně zajišťuje dodavatel vaší elektrárny. Mějte jen na paměti, že distributor musí připojení do distribuční sítě individuálně schválit. S rozmachem domácích fotovoltaických elektráren totiž v některých místních sítích dochází k jejich přetížení vlivem vyššího objemu přetoků.
Kolik domácí elektrárna stojí a jak to všechno financovat?
Instalace fotovoltaické elektrárny je poměrně rozsáhlý projekt. Montáž zahrnuje přípravu konstrukce a upevnění solárních panelů na střechu domu, zároveň je potřeba připravit rozvody a elektroinstalaci v domě. I materiál něco stojí a není tak divu, že celková investice se může vyšplhat až na 500 000 korun. Díky úspoře se vám vložené prostředky rychle vrátí. Nejčastěji už v rozmezí 7-10 let.
Pomoci vám mohou také dotace z programů Nová zelená úsporám. Na pořízení fotovoltaické elektrárny vám stát může přispět až 160 000 korun. Můžete také žádat o zálohovou dotaci z programu Oprav dům po babičce, která je až do výše 200 000 Kč. Tu lze ale čerpat pouze v kombinaci se zateplením.
Společně s dotací ale můžete využít i úvěr, a některé stavební spořitelny s tím dokonce přímo počítají. Například Stavební spořitelna České spořitelny nabízí přímo pro účel úsporné rekonstrukce Úvěr od Buřinky pro budoucnost. „Rekonstrukce s ekologickým záměrem vítáme a podporujeme. Úvěr od Buřinky pro budoucnost nabízí úrokovou sazbu výhodnější o 0,5 % oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.
Průvodce úspornou rekonstrukcí
Úsporná rekonstrukce či výstavba krok za krokem. Články, videonávody a mnoho dalšího.