„Za věno si smíš koupit jenom bydlení,“ klade si podmínku pětina Čechů
Pandemie koronaviru ukázala důležitost úspor. Právě plnoletí nebo čerství absolventi však dosud neměli z čeho finanční rezervy vytvářet. Na startovní čáře se proto hodí jakákoliv pomoc, nejčastěji od rodičů. Do začátku samostatného života, plánuje pomoct svým potomkům 90 % rodičů nebo prarodičů. Pomyslný žebříček opanovaly peníze, kterými chce své potomky vybavit 61 % Čechů, stavební spoření pak plánuje dát dětem 38 % rodičů. Polovina rodičů dětem věří, více než třetina se však chystá klást podmínky, než věno dětem předá.Průzkum provedla agentura STEM/Mark pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku).
Naprostá většina (90 % rodičů či prarodičů) pomáhá potomkům v osamostatnění nějakou formou výbavy nebo věna. Dříve to byly spíše hmotné věci, nyní jasně vedou peníze. „Našetřit je, ale nemusí být vždy snadné. Proto se někteří rodiče zdráhají odevzdat vyšší částky svým potomkům a kladou si podmínky, k čemu by věno mělo být určeno,“ komentuje výsledky průzkumu Stanislav Oliva ze Stavební spořitelny České spořitelny.
Dětem bez obav svěří věno polovina Čechů
Důvěru v potomky deklarovala polovina Čechů, která si žádné podmínky pro předání věna neklade. Více než třetina si naopak přeje alespoň částečně rozhodnout o využití daru, přičemž nejběžnější podmínkou pro věno je financování bydlení. Vyžaduje to pětina rodičů či prarodičů. Z nepromyšleného utrácení peněž má strach 11 % dotázaných a 5 % podmiňuje věno dokončením vysokoškolského vzdělání.
Dovolí to zákon?
Přestože se na první pohled může zdát, že o věnu pro své potomky rozhodují jen a pouze rodiče, potažmo další příbuzní, jistá omezení přece jen existují. Konkrétním příkladem je stavební spoření, které rodiče založí jménem dítěte. „Peníze našetřené pomocí stavebního spoření patří tomu, na jehož jméno je uzavřena smlouva, tedy dítěti. Po dosažení plnoletosti by mu měli rodiče buď předat smlouvu s naspořenou částkou, nebo vysvětlit, jak bylo s penězi naloženo, např. byly použity k renovaci pokojíčku. Den po dosažení 18. narozenin ztrácí rodič právo hospodařit s naspořenými penězi na stavebním spoření uzavřeném na jméno dítěte,“ vysvětluje Stanislav Oliva z Buřinky České spořitelny.
O výzkumu
Výzkum pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v listopadu 2019 společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-75 let v počtu 1009 osob.