Nový pořad s názvem Akce: Rekonstrukce! nás ve 12 dílech pozve do tuctu různých rodin a domácností a budeme svědky rekonstrukcí domů i bytů. Nepůjde však pouze o stavební úpravy jako takové a o proměny domovů. Cílem pořadu je hlavně ukázat, jak lze na rekonstrukcích ušetřit rodinný rozpočet. Spoustu věcí totiž můžeme udělat a zařídit sami. Pořadem nás bude provázet profesionální řemeslník Václav Adamec. Pořad bude vysílat Česká televize od 4. dubna letošního roku.
Václav Adamec je bývalý hokejista, dnes už téměř 20 let řemeslník z povolání, a nyní se dokonce na několik týdnů stane „mistrem odborného výcviku”. Bude učit nejen hlavní aktéry pořadu Akce: Rekonstrukce!, ale i nás, diváky. Přesvědčí nás, že každý můžeme zvládnout základní stavební práce. Seznámí nás krok za krokem s mnoha důležitými dovednostmi a dodá nám odvahu pustit se do věcí, o kterých bychom si ani nepomysleli, že bychom je dokázali. Ukáže nám, co lze při rekonstrukci udělat svépomocí, s rodinou nebo kamarády. A tím ušetřit nemalé peníze.
Pokud se chystáte rekonstruovat svůj současný domov nebo si s touto myšlenkou zatím jen pohráváte, dívejte se na ČT1 každé úterý od 4. dubna v 16:45 a v repríze pak každý čtvrtek v 10:00. Všechny odvysílané díly naleznou diváci na platformě iVysílání České televize.
Sponzorem pořadu je Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). „Jako rekonstrukční banka fandíme všem, kteří se rozhodli pustit se do zvelebení svých domovů, a k tomu dokonce přiložit ruce k dílu. A abychom nezůstali jen u slov, ale naši podporu přenesli také do reality, vytvořili jsme webového průvodce rekonstrukcí Domov pro budoucnost. Ten obsahuje veškeré praktické rady a návody, jak postupovat, když se chystáte na rekonstrukci. Průvodce je součástí našich stránek www.burinka.cz,“ vysvětluje Ondřej Zahořík ze Stavební spořitelny České spořitelny.
A co nám (nejen) o pořadu prozradil Vašek Adamec?
Václave, prozraďte nám, co máte na projektu Akce: Rekonstrukce! nejraději.
Největší radost mám, když můžu někoho něco naučit. A to nejen dospělé. V jednom z dílů budu učit dospívající děvče vymalovat si pokoj a navrtávat a stříhat rastry. Věřím, že někdy v budoucnu si na mě vzpomene a to, co jsem ji naučil, využije. Také mě těší, když lidé, u kterých se chystáme rekonstruovat, nemají přesný plán a jenom řeknou: chtěli bychom něco vymyslet. Nechají vše na mně a nechají se vést mými nápady. Já pak můžu vše vymyslet, naplánovat, designovat, tvořit a nejsem jejich plány limitovaný.
Napovíte nám, na co se mohou diváci těšit, jaké nás čekají lidské příběhy?
Zažijeme společně jak dojemné okamžiky, tak i vtipné příběhy. Rekonstruovali jsme například u dvou úžasných pěstounských rodin. Jejich osudy diváky určitě emočně zasáhnou. Pracovali jsme také se dvěma chlapci, partnery, a s těmi jsme se opravdu hodně nasmáli. Byli plní života, skvělí parťáci, pořád něco vyprávěli. Byli navíc velmi pracovití a šikovní, vrhali se s nadšením do jakékoli práce a moc dobře jim to šlo. A pak nás čeká také jeden díl se známým českým písničkářem Xavierem Baumaxou, zde se diváci mají určitě také na co těšit.
A jak vnímáte příběhy těchto všech lidí? Zašijí se vám pod kůži, nebo si spíše držíte distanc?
Odstup si držet neumím, mám to právě úplně naopak. Často doma přemýšlím nad tím, co jsme ten den prožili. Ne každý to má v životě jednoduché a někteří lidé dokážou být silní a stateční, i když jim osud zrovna nebyl nakloněn.
Co je podle vás nejdůležitější při rekonstrukci svépomocí? Je to dobrý nápad, manuální zručnost, fyzická zdatnost, nebo ještě něco úplně jiného?
Základ je mít dobrý plán a ten konzultovat s někým, kdo už má s rekonstrukcí zkušenost. Dobře si vše naplánovat, udělat si nákresy s přesnými rozměry a umět si teorii představit v praxi, to považuji za hlavní. A dále pak zručnost. V tom si třeba hodně lidí nevěří, ale zbytečně. Já říkám, že když chlap umí naštípat sekerou třísky, pak je manuálně zručný. Když žena dokáže nadrobno nakrájet cibuli, pak je manuálně zručná. A tuto zručnost pak už jen stačí přenést na stavbu. Pochopit, jak funguje třeba taková vodováha, to už je pak to nejmenší.
U jakých prací mohou lidé při rekonstrukci ušetřit, pokud přiloží ruku k dílu? Kde vidíte největší potenciál?
Jednak jsou to takové ty podpůrné práce, jako je bourání, úklid a přeprava materiálu. Pak se dostáváme k samotnému řemeslu. Samozřejmě některé věci bez odborné pomoci dělat nejde, ať už jde o elektriku, vodoinstalaci, rozvody plynu či kanalizace. Ale třeba takovou zedničinu může zvládnout každý. Nahazovat, zahazovat, škrabat a stěrkovat stěny – to nejsou žádné náročné práce, stačí si je párkrát vyzkoušet a získat správný grif.
Kontakt pro média
Monika Kopřivová
Manažerka externí komunikace
Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.
E-mail: monika.koprivova@burinka.cz
Mobil: +420 724 087 666