Změna užívání aneb rekolaudace stavby

Co s nemovitostí, která není určená k bydlení?

Co to je kolaudace a k čemu vlastně je? Kolaudace je úřední postup, který probíhá po dokončení stavby, ale před začátkem jejího užívání. Je to rozhodnutí, že je možné stavbu používat k účelu, ke kterému je určena. Je potřebná k tomu, abychom mohli stavbu začít užívat. V našem článku se dozvíte:

Kolaudace

Jak na ni?

Prvním krokem ke kolaudaci je podání žádosti o kolaudační rozhodnutí, tu na stanoveném formuláři podává stavebník přes portál stavebníka nebo listinnou formou. Kolaudaci provádí stavební úřad, a to závěrečnou kontrolní prohlídkou (ale může od ní i upustit, často se tak děje v případě, kdy stavebník doloží prohlášení, že vše postavil v souladu s vydaným povolením). Pokud kontrolní prohlídka proběhne, je během ní vyhodnoceno, zda existují nějaké závady, které brání bezpečnému užívání stavby. Pokud je vše v pořádku, stavební úřad zahájí kolaudační řízení, jehož výsledkem je kolaudační rozhodnutí. V případě, že kontrolní prohlídky neprovede, může vydat kolaudační řízení jako tzv. první úkon v řízení (tato varianta je nejrychlejší).

Komentář odborníka

Veronika z @blaznivejstavebniurad
 
„S novým stavebním zákon opět přichází kolaudační rozhodnutí i pro novostavby rodinných domů. A to platí i v případě novostaveb rodinných domů povolených podle starého stavebního zákona. U rekonstrukcí rodinných domů většinou postačí dokončení stavby pouze stavebnímu úřadu ohlásit, jako to bylo doposud.“

Nezkolaudovaná stavba

Co když se Vám nechce řešit kolaudace a rozhodli jste se, že budete bydlet v nezkolaudované stavbě?

Možná, že Vám bydlení v nezkolaudované stavbě nějaký ten měsíc bude procházet, možná i rok nebo dva. Ale co když se objeví dobrosrdečný soused, který na to přijde a rozhodne se, že vám trošku zatopí a udá vás? Pak Vám hrozí pokuta.

Bydlení v nezkolaudované stavbě s sebou nese i řadu nevýhod, například si v ní nemůžete vyřídit trvalý pobyt, daně za stavební pozemek jsou několikanásobně vyšší než za zkolaudovanou stavbu, problematické je i doručování pošty, vyvážení komunálního odpadu a k vyřízení hypotéky to také nepomůže. Velkým zásahem do rozpočtu je také omezení bez kolaudace přejít na standardní odběrné místo elektřiny. Budete tak platit výrazně dražší elektřinu v takzvaném stavebním tarifu.

Změna užívání stavby

Co se ale stane, když koupíte nebo zdědíte nemovitost, ve které byste rádi bydleli, ale ta k bydlení určená není? Co s tím?

Účel stavby může být různý, např. bydlení, ateliér, restaurace, kancelář, … Změnu účelu stavby může požadovat její vlastník na stavebním úřadě. Žádost se podává na stanoveném formuláři přes portál stavebníka nebo listinnou formou.

Musíte splnit minimálně tři podmínky, a to:

  • Dům musí splňovat parametry stanovené ve vyhlášce o požadavcích na výstavbu (podle místa stavby také pražské nebo brněnské stavební předpisy). Ty se pro liší podle toho, zda jde o objekty rekreační nebo pro trvalé bydlení. Pokud je nesplňuje, bude potřeba zajistit stavební úpravy (ty mohou vyžadovat také povolení, v takovém případě se povolí společně se změnou v užívání stavby).
  • Změna užívání musí být v souladu s územním plánem. Pokud není, můžete zkusit zažádat o změnu územního plánu, což se ale může táhnout léta.
  • Požadavky jiných právních předpisů chránících dotčené veřejné zájmy (hygienické požadavky, požární bezpečnost, ochranu životního prostředí) a požadavky na veřejnou dopravní nebo technickou infrastrukturu (posuzuje individuálně podle typu stavby).

Komentář odborníka

Veronika z @blaznivejstavebniurad
 
„Termín rekolaudace nebyl běžně užívaný termín a používal se termín "změna užívání", nový stavební zákon jej ale zavádí, a to v případě, kdy se u stavby mění pouze účel jejího užívání. Pokud je změna v užívání podmíněna stavebními úpravami, které vyžadují povolení, pak se změna v užívání stavby povoluje společně s těmito úpravami.“

Splňujete je? Výborně. Co dál?

Prvním krokem je možnost požádat si na stavebním úřadě o vydání předběžné informace. Žádá se na stanoveném formuláři a můžete opět žádat přes portál stavebníka nebo listinnou formou. Jako předmět žádosti o předběžnou informaci uveďte konkrétní údaje – zda se jedná jen o změnu v užívání (např. ateliéru na rodinný dům či byt ) nebo zda jsou nutné i stavební úpravy (např. zásah do nosných stěn, zasahuje se do požární bezpečnosti stavby, atd.). Také připravte další potřebné podklady, hlavně dokumentaci dané stavby, případně i grafické znázornění plánovaných úprav. Na stavebním úřadě vám poradí, zda jsou vaše plány reálné nebo ne.

Administrativní část

Můžou nastat tři situace

  • Požadovaná změna nevyžaduje žádný stavební zásah změnu stávající dokončené stavby.

  • Změna v užívání vyžaduje určité stavební změny, ale nemá dopad na okolí.

  • Změna v užívání vyžaduje určité stavební změny a má dopad na okolí.

Pokud nebude potřeba provádět stavební úpravy, osoba s vlastnickým právem na nemovitost (nebo s jejím souhlasem) může podat žádost na stavební úřad (přes portál stavebníka nebo listinnou formou). Žádost na stanoveném formuláři musí obsahovat:

  • identifikační údaje stavebníka,

  • identifikační údaje stavby a odůvodnění zamýšlené změny, její rozsah a důsledky,

  • dokumentace stavby s vyznačením změn vyvolaných změnou v užívání (s vyznačením stávajícího a nového způsobu užívání jednotlivých prostor a místností),

  • pokud to změna v užívání stavby vyžaduje: stanovisko vlastníků veřejné technické a dopravní infrastruktury, která je na stavbu napojena,

  • v případě potřeby: rozhodnutí dotčených orgánů, která jsou vyžadována zvláštními právními předpisy či stavebním zákonem.

Jakmile vydá stavební úřad povolení, vyrazte na katastrální úřad, tam podáte “oznámení změn”. Nemusíte tam ani osobně, můžete ho podat i elektronicky nebo zaslat poštou. Hotovo.

Kdy je potřeba přistoupit ke stavebním úpravám?

Pokud máte například starou chaloupku, může se stát, že má nízké stropy. Rodinné domy je musí mít alespoň 2,5 m vysoké (v části místnosti může být snížena). Pokud to objekt nesplňuje, čekají vás velmi náročné stavební úpravy. Dejte si pozor i na velikost obytných místností, ty musí mít minimální velikost. Podle vyhlášky je to minimálně 8 m2 (pražské nebo brněnské stavební předpisy mohou stanovit jinak). A dalších různých podmínek je spousta. V případě větších stavebních úprav budete muset žádat o povolení záměru.

Fotogalerie

V průběhu rekonstrukce pěstounům dosloužil bojler. Než došla řada na instalaci nové nádrže, byla rodina několik dní bez teplé vody.
Vyrovnání podlahy na toaletě: před obložením bylo potřeba podlahu na toaletě trochu vyrovnat.
FVE panely: rodina pěstounů získala FVE panely od Energetického holdingu Malina.
Na novou střechu byly na konci listopadu instalovány FVE panely. Bylo také nutné v rámci víceprací zateplit vikýř.
Při rekonstrukci nemusíte vždy vše kompletně měnit, někdy stačí lehce opravit. Interiérové dveře u pěstounů byly v dobrém stavu, stačilo jim dát jen nový kabát.

Za projektem stojí

SSČS - Buřinka

Autor myšlenky a koordinátor celého projektu rekonstrukce domu pěstounské rodiny

Design4function - Architektonický ateliér Design4function s.r.o.

Autor projektové dokumentace pro rekonstrukci

Let´s build - komplexní služby ve stavebnictví

Realizátor stavebních prací

Mediální partner

Deník Bydlení