Kde bydlet během rekonstrukce

Dočasné bydlení
Buďte připraveni! Už víte, kam složíte hlavu při rekonstrukci?

Ať už částečná nebo kompletní, každá úprava bydlení je krok vpřed. Pokud již máte navíc jasno, jak rekonstrukci budete financovat, nezbývá nic jiného než se do ní pustit. JEŠTĚ POČKAT! „Kde my to vlastně celé přečkáme?“ To je celkem zásadní otázka, na kterou byste také měli před samotnou rekonstrukcí hledat odpověď. Možná vám ji pomůže najít tento článek. Co v něm najdete?

  • Kde Češi nejčastěji bydlí, když rekonstruují?
  • Kde bydlet během rekonstrukce (jaké se nabízí možnosti)?

Všude dobře, doma nejlíp

Heslo, kterého se většina Čechů drží, a to i v rámci rekonstrukce domu či bytu. Podle průzkumu Buřinky totiž pro 77 % lidí ani probíhající stavební úpravy bydlení nejsou dostatečným důvodem pro vystěhování z vlastního. Může to souviset s jistou pohodlností a neochotou, byť i na krátký čas měnit bydlení, ale také s tím, že Češi se pouští spíše do částečných rekonstrukcí. Zvažujete-li i vy bydlení na staveništi, je nutno předem zvážit všechna pro a proti.

Naši pěstouni Robin a Liběna spolu se svými dětmi zůstanou také doma. Vyklidí podkroví a přesunou se do přízemí. Aby nemuseli stěhovat mnoho věcí, uspořádali koncem léta garážový výprodej. Nové využití tak najde vybavení původního hostince, oblečení i hračky. „Náš život bude během rekonstrukce trochu stísněný, ale nějak to půjde. Já budu spát v zadní části domu, která není vůbec vytápěná. Naštěstí jsem dost otužilý,“ říká Robin.

Výhody:

  • možnost neustálého dohledu nad stavbou
  • pomyslný hnací motor ve snaze dokončit rekonstrukci co nejdříve
  • minimalizace dalších nákladů (například za dočasné bydlení)

Nevýhody:

  • možnost neustálého dohledu nad stavbou
  • pomyslný hnací motor ve snaze dokončit rekonstrukci co nejdříve
  • minimalizace dalších nákladů (například za dočasné bydlení)

Další zkušenost přidává paní Bára z Kladna: „V loňském roce jsme od července do září rekonstruovali kuchyň a obývací pokoj našeho domu. Po dobu stavebních prací jsme vybavení obou místností přesunuli do zahradního přístřešku. No bylo to peklo! Nejen, že jsem se denně zhrozila pohledem na nepořádek v domě, ale také přístřešek se proměnil v jakýsi squat, kam jsme se dočasně usídlili. Manžel ale chtěl mít dohled nad pracovníky, kteří rekonstrukci prováděli, a vlastně si myslím, že i díky tomu jsme to stihli vážně rychle. No a děti, ty na toto letní dobrodružství dodnes rády vzpomínají.“

Azyl u rodiny či známých

Výhody:

  • Příjemné, známé prostředí (nebydlíte u cizích),
  • možnost podílet se s rodinou o náklady na bydlení (pomůžete tak například rodičům v důchodu),
  • oprostíte se od dennodenního stresu probíhající rekonstrukce,
  • posílení rodinných vazeb.

Nevýhody:

  • Omezené soukromí,
  • nemožnost dohlížet přímo na rekonstrukci (v případě, že rodina bydlí dále od rekonstruovaného objektu),
  • konflikty, ohrožení rodinných vazeb (pokud se u rodiny usadíte na příliš dlouhou dobu, nemusí to vždy dělat dobrotu),
  • konflikt různých životních stylů.

Rodinní příslušníci jsou většinou těmi prvními, kdo v nejrůznějších situacích nabízí pomocnou ruku. Jinak tomu není ani v případě rekonstrukce. Průzkum Buřinky odhalil, že Češi hledají přechodné bydlení především u rodiny (15 %) a jen nepatrné množství lidí pak u známých (1 %). Nastěhovat se ale k někomu na delší dobu není jen tak, obzvláště v případě, jedná-li se o rodinné příslušníky. I tady je třeba předem myslet na to, co takové dočasné soužití může přinést či vzít.

Jak to mají ostatní s rodinnými vztahy

„Před dvěma lety jsme doma rekonstruovali koupelnu. Vzhledem k tomu, že v bytě máme jen jednu, přijali jsme nabídku mých rodičů, důchodců, přesunout se na čas k nim. Zpočátku to vše fungovalo bez problémů. Nevídáme se často, takže jsme si užívali, že jsme spolu. Po měsíci, když jsme se měli pomalu vracet do svého, to ale začalo trochu skřípat. Chybělo nám soukromí, manželku už nebavilo se hádat s tchyní o to, kdo dnes uvaří oběd a tak dále. Když tedy zavolali ze stavební firmy, že si můžeme hotovou koupelnu převzít, myslím, že se nám všem ulevilo,“ vzpomíná pan Karel z Prahy.

Přechodné bydliště na dobu rekonstrukce

Krátkodobý podnájem

Zachovat si soukromí a nikoho příliš neomezovat. To je nejspíš hlavní motivace pro to, najít si pro dobu rekonstrukce náhradní bydlení na neutrální půdě. V průzkumu Buřinky 5 % Čechů uvedlo, že během prováděných prací bydlí v podnájmu.

Není asi třeba zdůrazňovat, že hledat podnájem jen na omezenou dobu není vůbec snadná disciplína. Je proto třeba předem uvážit, zda má smysl se do pátrání po tomto typu přechodného bydlení vůbec pouštět. Nabídku na střednědobé pronájmy najdete třeba na www.flatio.cz.

Výhody:

  • Zachování soukromí i životního stylu,
  • poznávaní nových lokací pro bydlení (najdete-li přechodné bydliště dále od své adresy),
  • seznamování s novými lidmi (nový byt, noví sousedé).

Nevýhody:

  • Vyšší náklady (další nájem, poplatky),
  • nutnost hledat podnájem na omezenou dobu (ne všichni majitelé bytů to umožňují),
  • riziko žití v „provizoriu“ (nezabydleném prostoru).

Chata jako náhradní bydlení

Výhody:

  • Rozptýlení od stresů v souvislosti s rekonstrukcí,
  • posílení rodinných vazeb (na dovolené jsou všichni v pohodě),
  • možnost zvelebovat vlastní chalupu,
  • pobyt v příjemném prostředí.

Nevýhody:

  • Vyšší náklady spojené s dovolenou,
  • pravděpodobně snížený komfort bydlení,
  • nemožnost dozorovat stavbu.

Dalo by se říct, že jste-li vlastníky více než jedné nemovitosti, máte vyhráno. V případě, že se navíc jedná o dům, byt či chatu, kam můžete během rekonstrukce složit hlavu, je jasno! Podle průzkumu Buřinky je 60 % těchto nemovitostí, které jsou určené spíše k trávení volného času, celoročně obyvatelných a přibližují se úrovni standardního bydlení.

Právě chatu jako dočasné útočiště před prachem a nepořádkem ze stavby dle průzkumu Buřinky ale využívají jen 2 procenta lidí. „Mnoho lidí, kteří vlastní nějaký rekreační objekt, ho využívá výhradně k tomuto účelu. Tedy k rekreaci. To ale nutně neznamená, že nejde spojit příjemné s užitečným, což využití chalupy jako náhradního bydlení během rekonstrukce určitě je. Rozhodnou-li se tedy rekonstrukci realizovat v období dovolených, zabijí tak odjezdem na chatu či na dovolenou obrazně řečeno dvě mouchy jednou ranou,“ říká Jolana Dyková z Buřinky.  Jaká jsou tedy pro a proti?

Když víte, jak by ideálně mela rekonstrukce vypadat, přichází na řadu rozhodnutí, jak budete úpravy financovat. Musíte se rozhodnout, do jaké míry pokryjete úpravy domu či bytu z vlastních úspor a kdy si na ni půjčíte.

Podle průzkumu Buřinky spoléhá na úvěr necelá třetina lidí. 44 % rekonstruujících vystačí s vlastními úsporami. Jakkoli by se právě využití vlastních zdrojů mohlo zdát rozumné, odborníci před vyčerpáním úspor varují. Proč?

„Pokud jsou tyto úspory vaše jediná rezerva, nebylo by moudré, použít je k zaplacení rekonstrukce. Kdyby došlo k výpadku příjmů, můžete se ze dne na den dostat do problémů. Měli byste třeba novou koupelnu, ale neměli byste na živobytí. Bez příjmu už by vám ale nikdo úvěr neposkytl,“ říká Jolana Dyková, z Buřinky. „Pokud byste si ale na rekonstrukci vzali úvěr a přišli o práci, pořád by vám zbyla rezerva. Z té byste hradili živobytí i splátky úvěru,“ dodává.

Účelové úvěry na bydlení (hypotéka nebo úvěr od stavební spořitelny) jsou navíc daňově zvýhodněné. O zaplacené úroky si můžete snížit základ daně. V praxi to znamená, že zhruba jednu splátku ročně za vás zaplatí stát v podobě snížení (vratky) daní. U těchto úvěrů je také díky delší splatnosti možnost upravit si splátku tak, aby představovala menší zatížení rodinného rozpočtu.

Jsou tedy situace, kdy je úvěr zodpovědné řešení. A bydlení mezi ně rozhodně patří, ale i zde platí: zůstaňte s nohama na zemi. Při plánovaní rozpočtu nezapomeňte na případné vícepráce a rostoucí ceny materiálu.

Raději úvěr navyšte hned v začátku a svoji rezervu si ponechte. Rozumných a smysluplných investic do nemovitostí v podobě úvěrů není třeba se bát. Je jen třeba dobře zvažovat, plánovat, počítat a případně se poradit s více odborníky. Investice do nemovitosti formou úvěru s cílem následných úspor na energiích (např. fotovoltaiky, tepelná čerpadla, zateplení apod.) patří v dnešní době mezi ty chytré investice.

Další tipy, kam složit hlavu

Kam se přestěhovat během rekonstrukce

Tipů, kam se dočasně odstěhovat během rekonstrukce, je spousta. Pokud Vám ty výše uvedené ale nevyhovují, přicházíme s několika dalšími. Mezi ty patří například:

  • airbnb (společnost propojuje majitele nemovitostí – hostitele a zájemce o ubytování - hosty, v dnešní době mají v nabídce více než 2 000 000 nemovitostí po celém světě)
  • ubytovna (ničeho se nebojte, už dávno neplatí, že po ubytovnách běhají švábi a myši. Velmi často se jedná o plnohodnotné čisté bydlení, stačí kouknout na internet.)

„Moje kamarádka rekonstruovala během covidu, a protože to vzala pěkně od podlahy, potřebovala najít náhradní bydlení ideálně v Praze. S údivem zjistila, že centrum města, obvykle zaplněné turisty, je vzhledem k omezeným možnostem cestování zcela prázdné. Pronajala si přes airbnb byt kousek od Staroměstského náměstí za stejné peníze, jako by platila na sídlišti. Navíc bydlela stylově,“ uvedla Monika Kopřivová z Buřinky.

Shrnutí

Pokud během rekonstrukce nechcete zůstávat doma, máte řadu možností, kam se přestěhovat. Ať už k rodině či známým a přátelům, do krátkodobého pronájmu nebo, pokud to jde, do své vlastní nemovitosti. Třeba na chatu. Špatným řešením nemusí být ani odjezd na dovolenou (co například airbnb v zahraničí) nebo bydlení na ubytovně.

Fotogalerie

Dům pěstounů je naštěstí dost velký, takže v průběhu rekonstrukce se rodina přechodně přestěhovala do přízemí.
Ložnici paní Liběny a pana Robina v první patře čeká rekonstrukce.
Pro paní Liběnu vznikne v dosud nevyužívané chodbě prostor pro šicí koutek.
Koupelna v prvním patře, do které zatéká a tvoří se plísně. Je potřeba vyměnit dlažbu a obklady, stejně tak vybavení. Sprchový kout nemá závěs.

Za projektem stojí

SSČS - Buřinka

Autor myšlenky a koordinátor celého projektu rekonstrukce domu pěstounské rodiny

Design4function - Architektonický ateliér Design4function s.r.o.

Autor projektové dokumentace pro rekonstrukci

Let´s build - komplexní služby ve stavebnictví

Realizátor stavebních prací

Mediální partner

Deník Bydlení