Téměř každý dnes řeší vysoké ceny elektřiny a řada lidí zvažuje investici do nových technologií. K těm nejoblíbenějším patří fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Firem, které je nabízí, je na trhu plno. Jak se v nabídce vyznat?
Odpovědět byste si měli na následující otázky:
Jak vybrat spolehlivou firmu?
Pokud se rozhodnete pořídit si solární elektrárnu, doporučujeme oslovit více společností, abyste mohli jejich nabídky porovnat. Vždy byste se měli zajímat o to, jaké firma poskytuje garance a záruky na jednotlivé komponenty i servis (obvykle firmy nabízejí záruku 25 let na panely, ale ostatní komponenty se liší), i jak jsou odborně proškoleni její zaměstnanci. Důležité jsou reference, historie společnosti a jaké má hodnocení od zákazníků.
Můžete se podívat na webové stránky Cechu akumulace a fotovoltaiky v sekci Hledám profíka nebo na web programu Nová zelená úsporám do sekce Seznam specialistů.
Poptávka po solárních elektrárnách je v dnešní době opravdu vysoká, i proto se řada dodavatelů potýká s nedostatkem komponentů. „Letos jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo si plánuje pořídit 100 až 200 tisíc nových zákazníků,“ říká Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (zdroj: ČTK). Tím pádem se prodlužují i čekací lhůty na instalace. Aktuálně můžete u některých firem čekat na dodání i rok.
Většina společností dnes také nabízí pomoc při vyřízení žádostí o dotaci. Ne všude je to ale samozřejmostí, raději si to dopředu ověřte.
Už jste četli náš článek Jak získat dotace?
Jaké panely, střídač a baterie jsou pro mě nejlepší?
Základem je solární panel
Nejviditelnější součástí každé fotovoltaické elektrárny jsou solární panely. Nejdůležitějším ukazatelem je jejich výkonnost. To platí i v případě, kdy jsou částečně zastíněné. Pokud totiž na jeden z panelů dopadá stín, je snížen výkon celé soustavy spojených panelů.
Řešení tohoto problému nabízí například fotovoltaické panely s půlenými články (half-cell). Tento panel je rozdělený na několik částí a jakmile je jedna z nich zastíněná, tak je snížený výkon pouze u ní. Všechny ostatní pracují beze změny a mohou tak maximálně využívat energii ze slunce.
Brát v potaz je nutné i stíny, které dopadají na střechu domu. Problémy bývají například s komíny, stromy či okolními domy. Ne na všechny střechy se také vejde dostatečné množství panelů. S tím si vy ale hlavu lámat nemusíte, se vším by měl umět poradit technický specialista od dodavatelské společnosti.
Dodavatel k vám ještě před uskutečněním prodeje musí poslat technika, který předem určí nejen potřebný výkon, ale i přesné umístění panelů. Při první konzultaci s instalační firmou se vám může nabídnout i takzvaný fototermický systém, který se hodí pro ohřev vody nebo topení. Fotovoltaický systém je finančně nákladnější než fototermický. Oba systémy lze samozřejmě kombinovat. Správně navržený fototermický systém může uspořit v rodinném domě 50 až 70 % nákladů na ohřev vody a topení, a během netopné sezony zajistit celou spotřebu teplé vody. Fotovoltaický systém pak může ušetřit rodinnému domu řádově desítky tisíc korun na elektřině, radí odborníci (zdroj: porovnejsito.cz).
A víte, Jak vybrat zdroj vytápění?
Srdcem každého systému je střídač
Ze solárních panelů přichází stejnosměrný proud, který ale domácnost nevyužije. Je potřeba ho přeměnit na proud střídavý, a to je úkolem takzvaného střídače. Jedná se o malou krabičku na zdi, o to větší je ale jeho úloha.
Na střídači rozhodně není dobré šetřit. Jeho kvalita ovlivňuje dlouhodobé fungování celého systému i jeho životnost. Vybrat si můžete mezi symetrickými a asymetrickými střídači. Symetrické rozdělují elektrickou energii rovnoměrně mezi všechny tři fáze spotřebovávané elektřiny, asymetrické ji rozdělují podle toho, jak spotřebiče v domácnosti potřebují.
„Nejvhodnější je pořídit si kvalitní asymetrický střídač, jehož cena je sice vyšší, ale zajistí vám dlouhou životnost bez poruch a nejlepší využití solární energie. U levných nekvalitních střídačů se může stát například to, že sami spotřebují hodně energie, a ještě špatně ovládají asymetrii. Domácnost tím pádem bude zbytečně více dokupovat energii ze sítě,“ uvedl Michal Kučera z Energetického Holdingu Malina.
Můžete se rozhodnout i pro hybridní střídač. Ten ale nenabízí všichni dodavatelé. Na něj můžete kromě baterie připojit i externí zdroj jako jsou dieselové elektrocentrály, což ještě více posílí vaši samostatnost.
Baterie se vám vyplatí
Při pořízení fotovoltaické elektrárny máte na výběr, zda chcete systém i s baterií, nebo bez ní. Případně lze baterii pořídit i dodatečně. Při jejím pořízení zaplatíte o něco více, a tak spousta lidí řeší, zda se vyplatí nebo ne.
„Baterie představuje počáteční náklady navíc, její pořízení se ale často vyplatí. Pokud nevyužijete nahromaděnou energii například pro ohřev vody, budete ji moci prodávat za nízký poplatek do distribuční sítě. Baterie také umožní přebytečnou energii uchovat a využívat v době, kdy nesvítí slunce. Použít ji můžete i ve špičkách, kdy byste normálně za elektřinu zaplatili více peněz,“ vysvětluje odborník z firmy Woltair (zdroj: Recenzer). Nejprve tedy berete proud z baterie a až po jejím spotřebování ji doplňujete ze sítě.
Solárními panely to nekončí
V současné době existuje celá řada možností, jak využít energii z obnovitelných zdrojů. Na instalaci FVE nebo fototermického systému můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Ta se pohybuje v rozmezí 40 až 200 tisíc korun, a to podle velikosti a typu systému. Žádost je možné podat před samotnou instalací, v jejím průběhu i po ní. Dodavatelská firma by s tím měla být schopna pomoct.
Pro ovládání a kontrolu vaší fotovoltaické elektrárny nabízí firmy aplikace v telefonu. Ty umožňují mít přehled o fungování celého systému. Různé firmy využívají různé aplikace s různými funkcemi. Můžete v nich například vidět, jak systém funguje, kolik díky němu ušetříte, anebo kdy je vhodné zavolat servisního technika.
Součástí každé instalace by měly být dostatečné záruky na jednotlivé komponenty. Ke všemu neodmyslitelně patří také servis a zákaznická podpora. Vše si pohlídejte ve smlouvě, nedejte jen na dobré slovo.
O záruce, servisu i dalších položkách si můžete více přečíst v našem článku Smlouva o dílo na rekonstrukci.
Jak je to s placením?
Kvalitního dodavatele nedělá pouze jeho produkt, ale i způsob komunikace a finanční podmínky. Dejte si pozor především na to, kdy bude probíhat platba za zboží. Zda ihned po objednání, nebo při dodání. Běžnou praxí je zaplacení zálohy při podpisu smlouvy (většinou 10–40 % celkové ceny), zaplacení druhé zálohy (50–70 %) k začátku montáže a doplacení po předání. To znamená ve chvíli, kdy obdržíte předávací protokol a revizní smlouvu. Vše mějte podchyceno již ve smlouvě.