Domácí nabíjecí stanice elektromobilů

Na domácí nabíjení elektromobilů můžete dostat dotaci i levnější proud

  • Dotace
  • Financování

I když počet nabíjecích stanic v Česku pomalu roste, ke konci roku 2021 jich bylo evidovaných 944 a dnes jich je už rozhodně přes 1000, stále na větší rozvoj elektromobility nestačí. Řidiči elektroaut pak musejí často řešit krátký dojezd a nedostatek možností pro nabíjení. Program Nová zelená úsporám chce podpořit majitele elektroaut a nabídnout jim dotaci při pořízení domácí dobíjecí stanice. Dotaci mohou čerpat jak majitelé rodinných domků, tak i bytové domy.

K lednu 2021 jezdilo v Česku 10 024 elektromobilů. Mají‑li přibývat, musí jejich majitelé a řidiči vyřešit i domácí nabíjení. Kupodivu je stále jednou z možností, jak si doma nabít baterii elektrovozu, klasická běžná zásuvka. Nabíjení je s ní sice poněkud zdlouhavé a odběr se nedá regulovat, zase je to však flexibilní a snadno dostupný způsob. A překvapivě se z běžné zásuvky dá nabít i moderní Tesla.

Rychlonabíječky se stejnosměrným proudem na doma vhodné nejsou, takže nejjednodušší způsob domácího nabíjení je wallbox, tedy domácí nástěnná dobíjecí stanice se střídavým proudem. Jejich ceny začínají na 15 tisících korun, ovšem za některé můžete dát i 60 tisíc. Musíte však počítat s tím, že kromě pořízení wallboxu budete muset zaplatit i jeho instalaci a k tomu si předtím nechat v domě zkontrolovat, zda máte v pořádku rozvody a dostatečně dimenzovaný jistič. Ve starších domech by se snadno mohlo stát, že pokud budete zrovna nabíjet elektromobil a zapnete nějaký další větší spotřebič jako pračku, vyhodí vám to pojistky.

Vizuál - wallbox

Nová zelená úsporám přeje i nabíjecím stanicím

S elektromobilem si také můžete sjednat nižší noční tarif, tedy levnější elektřinu, ovšem pozor, majitel vozidla musí být totožný s odběratelem elektřiny, což třeba při více vozech v rodinném domě může být problém (dům vlastní rodiče, ale elektromobil děti). Totéž platí i pro dotaci z programu Ekomobilita Nová zelená úsporám.

Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily a případných dalších zařízení nezbytných pro její provoz. Výše podpory je 15 000 Kč. Podporované dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejnost a komerční provoz.

Pravidla správného nabíjení

  • Nikdy neparkujte u nabíječky, když nenabíjíte.
  • Po dokončení nabíjení uvolněte místo pro dalšího zájemce.
  • Kdo přijede dřív, je i dřív na řadě.
  • Veřejné nabíječky nejsou určeny pro nabití na 100 %, ale proto, abyste dojeli s autem do cíle. (kde ho dobijete). Plné nabití zdržuje vás i ty ostatní.
  • Nenechávejte nabíjecí kabely ležet na zemi, ale vraťte je do stojanů.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Zvýhodněná půjčka na rekonstrukci zaměřená na úspornější bydlení.

Fotovoltaika

Razantní zvyšování cen energií, kladný vztah k přírodě i touha po větší soběstačnosti. Ať už za nárůstem využívání fotovoltaiky u rodinných domů stojí cokoli, solární systémy se v posledních letech dostávají doslova na výsluní.