Dokument o 3D tisku

Dokument nás provede vznikem prvního českého 3D tištěného domu od úplného začátku.

Rok 2020 byl pro Buřinku z pohledu inovací zlomový. Zrealizovali jsme experimentální projekt – první 3D tištěný plovoucí dům v ČR, Prvok od Buřinky. O tom jste určitě slyšeli. Ale možná ještě nevíte, že jsme celý experiment od samotného počátku dokumentovali, natáčeli, ptali se tvůrců na nejrůznější otázky a mnoho dalšího.

Podařilo se nám zachytit nejen ty krásné momenty prvních pokusných tisků, ale především všechny neúspěchy a strasti, kterým jsme museli s celým týmem čelit.

Věděli jste, že při ostrém tisku, kdy se na tuto slávu přijelo podívat přes 50 zaměstnanců Buřinky, partneři a lidé z ministerstva, část Prvoka spadla? Okolní podmínky nám prostě nehrály do karet. Bojovali jsme s vlhkostí, která ovlivňovala vlastnosti směsi, ze které se Prvok tiskl. Zajímají vás kromě nezdarů i další detaily? Jak se Prvok dostal z Českých Budějovic do Prahy? A jak vlastně probíhala následná kompletace a vybavování domu? To a mnohem více je k vidění v našem dokumentu.

Jeho premiéra proběhla v rámci brněnského filmového festivalu EKOFILM. Návštěvníci jej mohli shlédnout 21. 10. na noční předpremiéře a 23. 10 na oficiální premiéře, po které následovala beseda s tvůrci projektu. Kromě samotné projekce jsme v rámci festivalu před Mahenovým divadlem připravili výstavu, kde byly k vidění exponáty z 3D tiskárny a opět byl popsán i příběh Prvoka.

Naším dalším cílem je dostat dokument do kin tak, aby ho mohla shlédnout široká veřejnost po celé ČR. Pokud film v kinech nestihnete, nezoufejte, časem bude vysílán i v televizi.