Napínavé do poslední chvíle: Prvok překonal 150 km z Budějovic do Prahy

První 3D tištěný dům z Česka zaujal i v zahraničí

Prvok od Buřinky je jednoznačně první na světě 3D tištěný dům, který je rozložitelný, převozitelný, složitelný a ještě plující. Těmito zkouškami prověřili Prvoka jeho tvůrci v čele se sochařem Michalem Trpákem. První český 3D tištěný dům o váze 17 tun a délce přes 13 metrů přemístili 150 kilometrů z Českých Budějovic do centra Prahy. Prvok během cesty podstoupil rozdělení na tři části, sedmihodinovou cestu na korbě vozu jako nadměrný náklad, nalodění na ponton a cestu přes tři plavební komory z Holešovic na Střelecký ostrov. Tam bude k vidění do konce srpna.     

Speciální tahač na prvních 150 km

Prvoka bylo nejprve potřeba rozložit na tři části a naložit. „Použili jsme speciální návěs, který má natáčecí zadní nápravu, aby mohl projet i na kruhových objezdech. Na každém kole byly instalovány speciální měchy, sloužící jako tlumiče k eliminaci prasklin na domě,“ popisuje složitou dopravu nadměrného nákladu Kateřina Nováková, jedna z autorek z týmu Scoolpt. Bylo nutné jet v noci a cesta trvala od přistavení návěsu po vyložení v přístavu 7 hodin.

Přístavní život

Autoři Prvoka dům navrhli jako plovoucí, čímž je světový unikát. Dům se řídí plavebním zákonem, přesto jeho cesta na ponton nebyla jednoduchá. „Na poslední chvíli jsme museli řešit zapůjčení pontonu. Ten vyrobený na míru ze Švédska bohužel zdržel koronavirus,“ říká Michal Trpák, sochař a autor domu. Po přeložení na ponton musel být dům znovu složen dohromady. Do poslední chvíle probíhaly intenzivní dokončovací práce, jako montáž nábytku, instalace zelené střechy a veškerých technologií.

3 plavební komory za tři hodiny

V neděli brzy ráno se Prvok vydal na poslední část přesunu, která již probíhala po vodě. Z holešovického přístavu proplul za tři hodiny po Vltavě třemi plavebními komorami. Kolem 11 hodiny zakotvil na Střeleckém ostrově. Tam bude návštěvám otevřen do konce srpna.

Experimentální dům Prvok „obletěl“ svět

První tištěnou stavbu z betonu v Česku letos urychlila Stavební spořitelna Buřinka. „Společně se Scoolptem jsme se v experimentu rozhodli pokračovat i přes vrcholící pandemii koronaviru. 3D tisk totiž může dát odpověď na mnoho výzev ve stavebnictví, obzvlášť po epidemii. Nevídaný zájem o něj nás v tom jen utvrzuje,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, která je generálním partnerem projektu. Také díky její podpoře Prvok strhává pozornost v Česku i zahraničí. Informace o Prvokovi již rezonovaly na všech světadílech. „Odhalení Prvoka sleduje se zájmem mnoho významných společností, které vnímají potenciál uplatnění 3D tisku v různých oblastech. Máme dokonce informace od SpaceX, že budovy podobné Prvokovi jsou představitelné na Marsu. Tak proč ne v českém stavebnictví,“ uzavírá s otázkou Libor Vošický.    

Sledujte nás:

Web: Prvokodburinky.cz Facebookový profil: facebook.com/prvokodburinky Instagram: https://www.instagram.com/prvokodburinky/  

Kontakt pro média 

Monika Kopřivová, specialistka komunikace SSČS, 724 087 666, monika.koprivova@burinka.cz Tereza Syslová, account director AMI Communications, 778 542 468, tereza.syslova@amic.cz