Den hřejivého svetru šetří planetu, peněženku i zdraví
Podle výzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) má doma 87 % obyvatel České republiky vytopeno na více než 20 °C. Více než třetina Čechů pak doma chodí v tričku s krátkým rukávem. Na vytápění, ohřev vody, klimatizaci a vaření spálíme oproti obyvatelům ostatních zemí EU v průměru o 100 kg oxidu uhličitého ročně více. To se negativně projeví na peněžence, planetě i zdraví. Již 16. ročník akce „Den hřejivého svetru“ ukazuje, že pomůže i malá změna. K 6% úspoře energie stačí snížení teploty vzduchu v našem obydlí o jeden stupeň Celsia.
Podle údajů Eurostatu průměrný obyvatel EU v roce 2019 protopil 669,3 kg oxidu uhličitého. Češi ročně protopí o 100 kg CO2 více. Finové, přestože topí nejvíce dní v roce, jsou hluboko pod evropským průměrem. Více než polovinu energie použité na topení totiž získávají z obnovitelných zdrojů.
Ulevit planetě mohou i lidé, kteří nemají takovou možnost využívat obnovitelné zdroje. Například Nizozemci se každý rok zabalí do svetrů během únorové akce „Den hřejivého svetru“. Ta pod heslem "zahřejte sebe, ne svět" ukazuje, že snížení teploty u vytápění o jeden stupeň během celé topné sezóny znamená úsporu 1 megatuny CO2. To je téměř 30% snížení emisí CO2, kterého chce Nizozemsko dosáhnout v zastavěném prostředí do roku 2030.
Průzkum Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) z letošního ledna ukázal, že Češi mají doma rádi teplo. Na více než 22 stupňů topí 53 % žen a 40 % mužů. Rádi také doma chodíme nalehko. Svetr nebo mikinu nosí doma v zimě jen 13 % Čechů. Každý 20. muž dokonce v zimních měsících doma chodí téměř nahý.
Na kolik stupňů doma v zimě topíte?
Jaké oblečení nosíte doma v zimních měsících nejčastěji?
Motivací ke změně jsou hlavně finance
Jeden stupeň však nechrání jen planetu, ale i peněženky. Snížením teploty vzduchu ve vytápěném prostoru o 1 stupeň je možné ušetřit přes 6 % energie potřebné pro vytápění.
Právě finance by byly motivací k oblečení svetru pro více než polovinu Čechů. Ekologické důvody pak byly podle průzkumu Buřinky častější u mladých lidí ve věku 18-26 let (25,6 %). Ochota oblékat se doma kvůli planetě s věkem klesá až na 8 % mezi lidmi ve věku 54-65 let. Čtvrtina Čechů pak své návyky měnit nehodlá.
Co by Vás přimělo topit méně a přiobléknout se?
Teplota vzduchu má vliv na zdraví
Vytápění místností má také vliv na náš spánek a zdraví. Australští vědci v roce 2014 poukázali na jednu výhodu, a to že spánek v chladnější místnosti napomáhá přetváření bílého tuku na hnědý, a tím také hubnutí. Hnědý tuk pomáhá spalování kalorií a vytváření tepla. Přetopené místnosti pak nesvědčí ani našemu spánku. Optimální teplota pro spánek se pohybuje mezi 15 a 19 stupni Celsia. Ta zajistí rychlejší usínání, kvalitnější spánek a například také snížení problémů souvisejících s diabetem.
Kontakt pro média
Monika Kopřivová
Specialistka komunikace Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.
E-mail: monika.koprivova@burinka.cz
Mobil: +420 724 087 666